Jak wszyscy dobrze wiemy z doświadczenia, a także zgodnie z naukowymi definicjami opracowanymi przez specjalistów od reklamy i marketingu, gadżet reklamowy jest to niewielki przedmiot, upominek, opatrzony logo, nazwą bądź grafiką charakterystyczną dla danej marki (zazwyczaj jest to stylizowany skrót nazwy firmy, znak graficzny przywodzący na myśl świadczone usługi lub oferowane produkty, a także charakterystyczne połączenie kolorów lub ich kombinacja, tak jak chociażby muszla Shella, gwiazda Mercedesa czy też charakterystyczne barwy Coca-Coli), który otrzymuje się za darmo od firm w czasie targów handlowych, wizyty w siedzibie firmy, rozmowy z przedstawicielem handlowym i tym podobne.
Powszechnie uznaje się, iż gadżety reklamowe są nośnikiem wspomagającym inne formy reklamy, jednakże niezwykle istotnym nośnikiem ze względu na to, iż w przychylny sposób nastawiają one osobę obdarowaną do firmy. Ważne jest to, iż gadżet nie powinien nigdy być produktem, który dana firma chce promować (wówczas jest to już np. degustacja), powinien jednak wykazywać bliski związek z ofertą firmy bądź też samą firmą. Za gadżet reklamowy może uchodzić każdy przedmiot, które jest na tyle duży, aby można na nim zamieścić logo czy też inną informację o firmie.

Z biegiem czasu rynek gadżetów reklamowych w Polsce i na świecie bardzo się rozwinął, a najnowsze techniki poligraficzne i tym podobne pozwalają na umieszczanie logotypów i napisów na w zasadzie każdym przedmiocie wykonanym z dowolnego materiału, w związku z czym pierwsze gadżety, takie jak
zegary reklamowe, kubki, smycze czy
teczki są już w dzisiejszych czasach standardem, a żeby zdobyć uwagę i sympatię konsumentów specjaliście tworzą coraz bardziej oryginalne i przydatne bądź całkowicie zbędne przedmioty, których główną funkcją jest zwrócenie uwagi na markę oraz wywołanie dobrych skojarzeń. Pewnym jest, że na pewnym etapie działalności żadna firma nie może się bez nich obejść - na szczęście jest to jedna z tańszych form reklamy, dzięki czemu można sobie na nią pozwolić.