Tłoczenie - Tłok - Opis techniki znakowania

Tłoczenie

Tłoczenie to bardzo subtelna i elegancka forma znakowania. Polega na odciśnięciu w podłożu trójwymiarowego kształtu z godnego z projektem graficznym.

Aby wykonać prints tą metodą na początek należy stworzyć matrycę. Wykonuje się ją najczęściej z mosiądzu. Materiał ten jest wytrzymały i przy tym podatny na obróbkę. Gotową matrycę montuje się w maszynie tłoczącej. Następnie pod maszyną umieszczamy odpowiednio produkt, na powierzchni którego odciskana jest matryca. Cały proces odbywa się najczęściej w temperaturze pokojowej. W niektórych przypadkach aby tłoczenie było bardziej skuteczne matrycę podgrzewa się do kilkudziesięciu stopni. Cały proces przedstawiono na filmie poniżej.

Tłoczenie nie ma szerokiego zastosowania. Nie każdy materiał jest na tyle podatny na odkształcenia, aby można było użyć na nim tej metody. Tłoczenie ma zastosowanie w znakowaniu wyrobów ze skóry takich jak notesy, kalendarze reklamowe, teczki, torby, portfele itp.

Wielkość znakowania ograniczona jest przez możliwości maszyny. Standardowo jest to około kilkunastu centymetrów na długość. Obok przedstawiono kilka naszych realizacji.

Sposób Działania na filmie oraz galeria z przykładowych realizacji