Tampodruk - Tampon - Opis techniki znakowania

Tampodruk

Tampodruk to jedna z najpopularniejszych metod znakowania. Jej popularność wynika z szerokiego spektrum zastosowania i stosunkowo niskich kosztów wykonania.

Metoda ta polega na przeniesieniu kształtu z wypełnionej farbą matrycy na znakowany produkt. Matryca to najczęściej metalowa płytka, na której wytrawia się porządny kształt. Kształt ten wypełniany jest farbą, którą na produkt przenosi silikonowy tampon (stąd nazwa techniki). Technika ta przypomina stemplowanie. Cały proces zaprezentowany został na filmie obok. Po nałożeniu farby na produkt, zostaje on przeniesiony na podajnik, na którym zostaje osuszony.

Tampodruk stosuje się na twardych, równych powierzchniach. Wszelkie krzywizny produktu mogą zniekształcić nadruk. Ze względu na ograniczenia techniczne tampodrukiem wykonuje się nadruki max. 4 kolorowe, a jego wielkość nie powinna przekraczać 7 cm długości.

Produktami, najczęściej znakowanymi tą metodą są długopisy, breloki oraz wszelkiego rodzaju drobne przedmioty wykonane z plastiku, drewna czy metalu. Na zdjęciach poniżej przedstawiono nasze przykładowe realizacje.

Sposób Działania na filmie oraz galeria z przykładowych realizacji