Historia Marlboro Man’a

Historia Marlboro Man’a zaczęła się w połowie lat 50, w erze chromowanych zderzaków, „greaserów”, i broni atomowej, wtedy to producent papierosów Marlboro chciał zwiększyć sprzedaż papierosów z filtrem, bowiem papierosy z filtrem były popularne tylko u kobiet (tu można przytoczyć kampanię reklamową „Łagodna w maju” kiedy papierosy z filtrem przedstawiane były jako typowo kobiece).

Reklama ta ukazywała typowego „twardziela”, kowboja, który na nowo wylansował wzór stuprocentowego mężczyzny, owa reklama nawiązywała do stylu retro, była czarno-biała, i nie było w niej jakiegokolwiek przepychu, by jeszcze bardziej podkreślić wzór kowboja, cóż, szata graficzna jest nieco uboga,biorąc pod uwagę czasy w których powstawała, ponieważ reklamy w tamtych czasach były przepełnione mocnymi kolorami, a na wielu reklamach były ukazane były uśmiechnięte postaci, które ukazywały towar w dobrym świetle, ale o to właśnie chodziło autorowi, by przy małym nakładzie pracy, przy stylu retro, stworzyć coś wielkiego.
I udało mu się, reklama poprawiła sprzedaż papierosów Marlboro, a zastosowany wizerunek kowboja dla marki Marlboro, wykazał się nieocenioną pomocą, w nowym wylansowaniu marki.

W reklamie zastosowano perswazję słowną „You get a lot to like” czyli „Dostałeś dużo do polubienia”, co daje nam do zrozumienia że marka była gotowa na wielkie zmiany, by poruszyć rynkiem tytoniowym na nowo, to dzięki właśnie tej reklamie nadszedł zmierzch ery nikotynowej.

Sam wizerunek Marlboro Man’a, ukazuje nam wolnego i niezłomnego kowboja, który wzbudza zazdrość mężczyzn i pożądanie u kobiet. Sam wizerunek pokazywał że papieros jest nieodłącznym elementem życia codziennego prawdziwego mężczyzny. To właśnie Marlboro Man stał się ikoną papierosów na blisko 50 lat, a reklama stała się niedoścignionym wzorem. Właśnie dzięki tej kampanii reklamowej papierosy Marlboro stały się najlepiej sprzedawaną marką papierosów na świecie.

Przyznam szczerze że sam pisząc o tej reklamie, i przyglądając się jej, wypaliłem kilka papierosów więcej niż zazwyczaj, oznacza to że reklama na mnie zadziałała, i nie jestem odporny na reklamy (a przynajmniej nie na tą).

Owa reklama posiada kilka funkcji, takich jak: wspierania sprzedaży, zachęcającą, przypominającą, manipulacyjną, oraz komplementarności. Co prawda, nie wszystkie widać na pierwszy rzut oka, ale wszystkie w niej są. Funkcja manipulacyjna, działa w tej reklamie jeszcze lepiej, bo chodzi już o osoby uzależnione od nikotyny, co dodatkowo wzmaga popyt na artykuły tytoniowe. Co ciekawe funkcja manipulacyjna i komplementarności, działa równocześnie, jedna na drugą. Osoba uzależniona od papierosów zostaje zmanipulowana do kupienia, i za razem czuje że to co kupi musi być wspaniałe w smaku.

Do lat 90 reklama z Marlboro Man’em cieszyła się całkiem sporą popularnością, ale tylko do czasu, to właśnie w latach 90 zmarli wszyscy Marlboro Man’i (A było ich trzech), co ciekawe zmarli na raka płuc, wtedy to marka Marlboro postanowiła wycofać wszystkie reklamy z Marlboro Man’em, ponieważ świat zaczęła obiegać informacja, o śmierci ostatniego (a było to w 1995 roku). Choć co ciekawe do 1999 roku, reklama cały czas była w obiegu w Czechach, w Niemczech, oraz w Japonii. Wszyscy trzej Marlboro Man’i palili czerwony wariant papierosów, który wkrótce po ich śmierci został nazwany „Cowboy killer” czyli „Zabójcą kowboi”.
Co ciekawe w roku 1991 by wesprzeć kampanię reklamową, nie tylko marki Marlboro, ale także producenta motocykli Harley-Davidson, stworzono film drogi, pod tytułem „Harley-Davidson and Marlboro Man”, cóż, można powiedzieć że nazwa filmu nie była zbyt oryginalna.

Jeden komentarz

  1. Krzysiek 21 października 2014