Marka – zarządzanie i strategie

Marka. Wszyscy doskonale znamy ten trick. I całkiem go lubimy. Symbolika ma przywiązać nas do produktu, niosąc idee jakości i użyteczności. Tak też się dzieje. Inwestując w markę, poszerzamy możliwości sprzedażne. Do dzieła!

Marka stanowi kluczowy element strategii produktu – ułatwia jego identyfikację. Chroni też przed imitacją oraz umożliwia pozycjonowanie produktu w wybranym segmencie rynku. Jest to szczególnie ważne dla dużych korporacji, jednak małe i średnie przedsiębiorstwa także powinny korzystać z tej wiedzy. Wszak od marki się zaczyna.

Strategie marek

Strategia marki indywidualnej – każdy produkt tej samej firmy ma inną markę, co generuje wysokie koszty promocyjne i reklamowe dla każdej z marek, lecz jednocześnie, w przypadku porażki rynkowej, przedsiębiorca nie jest łączony z jedną marką, znajduje się w cieniu

Miejmy na uwadze powyższą strategię, zwłaszcza wprowadzając na rynek produkty o wysokim ryzyku. Około 80% marek stanowi bowiem porażki. Tylko 20% jest zapamiętywanych. Ciekawostką jest, iż w Stanach Zjednoczonych w stanie Nowy York znajduje się muzeum takich markowych niewypałów. Można w nim znaleźć jajeczny szampon, jogurtową kawę i strasznie okropny płyn po goleniu.

Strategia marki rodzinnej – wszystkie produkty danej firmy występują pod jedną marką, co zmniejsza koszty reklamowe, gdyż promuje się nazwę producenta; łatwiej jest też wprowadzić nowy produkt.