Nike – marketing na najwyższym poziomie

Firma Nike to jeden z najbardziej znanych na świecie producentów obuwia i odzieży sportowej. Firma powstała już w połowie lata sześćdziesiątych XX w., od samego początku koncentrowała się na akcesoriach o charakterze sportowym. Ogromny sukces komercyjny marki można wytłumaczyć nie tylko jakością produktów Nike, ale także reklamą na najwyższym poziomie. Świadczy o tym chociażby fakt, że koncern został już dwa razy nagrodzony na festiwalu reklamy w Cannes.

Firma znana jest nie tylko z tego, że współpracuje z największymi gwiazdami sportu, ale także i z tego, że jej reklamy często są nadzwyczaj inspirujące. Dotychczas w reklamach Nike wykorzystuje się znane na całym świcie hasło „Just do it”, wymyślone zostało przez Dana Wiedena, szefa agencji , której zlecono przygotowanie sloganu reklamowego pasującego do coraz popularniejszej marki. Słynny slogan używany jest od roku 1988.

Jako pierwszy ze znanych sportowców w reklamie Nike wystąpił Michael Jordan, z którego udziałem nagrano spot reklamowy w 1985 roku. Od tego czasu produkty i filozofię Nike reklamowali liczni inni sportowcy, jak chociażby Andre Agassi, Michael Schumacher, Tiger Woods, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Robert Lewandowski itd.

Nie tylko kontrakty z gwiazdami sportu przyczyniają się do popularności marki. Nie powinniśmy zapominać także o dość specyficznej kompozycji spotów reklamowych Nike, koncentrują się one nie tylko na promowanych produktach, co raczej na filozofii marki. Niezależnie do tego, czy dany spot ma bawić czy wzruszać odbiorcę, jedno pozostaje niezmienne – ma przede wszystkim mieć wydźwięk motywacyjny. Zgodnie z deklarowaną filozofią marki chodzi nie tyle o zwycięstwo nad przeciwnikami, co raczej nad własnymi słabościami.

Na dłuższą metę firmie nie zaszkodził nawet skandal w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to opinia publiczna dowiedziała się o łamaniu praw pracowniczych w azjatyckich fabrykach koncernu. Bezpośrednio po ujawieniu problemu sprzedaż produktów Nike znacznie spadła, jednak firma szybko podjęła odpowiednie działania wizerunkowe, aby nadrobić straty. W tej chwili koncern posiada kodeks określający zasady współpracy z pracownikami zatrudnionymi w najuboższych rejonach świata.