Marketing partyzancki – niekonwencjonalny sposób na promocję

Marketing partyzancki to forma strategii marketingowej polegająca na promowaniu produktów lub usług za pomocą niekonwencjonalnych i oryginalnych technik. Forma promocji może być humorystyczna, kontrowersyjna lub nawet drastyczna. Priorytetem jest zaskoczenie potencjalnych klientów i wywołanie emocjonalnej reakcji, która spowoduje szybkie utrwalenie marki lub produktu w świadomości odbiorców. Doskonałym przykładem marketingu partyzanckiego jest projekt zrealizowany dla Friends of Cancer Patients. Ta organizacji non-profit pochodząca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, poprosiła agencję reklamową JWT o pomoc w zwiększeniu świadomości na temat zagrożeń związanych z rakiem skóry.

Agencja JWT zrezygnowała z subtelnego podejść do tematu, zamiast tego zdecydowała się na rozdanie 300 darmowych ręczników plażowych…w kształcie czarnych trumien. Niektóre zostały rozłożone na plaży, inne były wręczane bezpośrednio plażowiczom. Na każdym ręczniku wydrukowano wiadomość: „Długotrwałe przebywanie na słońcu powoduje raka skóry, zabijając codziennie 20 osób. Chroń się.”

Plażowicze byli zszokowani – ale też zmotywowani. Po przeczytaniu wiadomości na ręczniku wielu poprosiło o darmowy krem przeciwsłoneczny, który rozdawali promotorzy.

Chociaż niektórzy mogą kwestionować, czy ręczniki w kształcie trumien są w dobrym guście, nie można odmówić im skuteczności. Niekonwencjonalna kampania przyciągnęła uwagę mediów w znacznie większym stopniu, niż miałoby to miejsce w przypadku rozdawania kremów przeciwsłonecznych lub zwykłych ręczników plażowych.

Ta kreatywna forma marketingu partyzanckiego dowiodła, że odrobina czarnego humoru może pomóc rzucić światło na szczytną sprawę.