Reklama w telewizji – jedna z najpopularniejszych form reklamy

Ciągle jeszcze reklama w telewizji należy do najskuteczniejszych metod reklamowania zarówno nowych produktów, jak i usług różnego typu. Dlaczego warto zdecydować się właśnie na reklamę w telewizji. Jeśli już mowa o rynku polskim, przemawia za tym chociażby argument, że aż 98% mieszkańców naszego kraju ogląda telewizję przynajmniej raz w tygodniu. Reklamę telewizyjną można stosunkowo łatwo dostosować do danej grupy docelowej. W grę wchodzą różne formy reklamy w TV, można zdecydować się na tradycyjny spot reklamowy, inną opcją są reklamy w serialach (chodzi o tzw. lokowanie produktu).

Co prawda reklama telewizyjna jest stosunkowo drogą formą reklamy, jednak emitowana w porach wysokiej oglądalności może przynieść zaskakująco dobre rezultaty. Reklama tego typu ma stosunkowo wysoką wiarygodność, z jej pomocą można skutecznie przyciągnąć uwagę potencjalnego konsumenta. Częsta emisja spotu wpływa na wzrost popytu, prowadzi także do określonego kształtowania potrzeb konsumenta. No i oczywiście nie można zapominać o szerokim zasięgu reklamy telewizyjnej.

Chyba każdy zgodzi się z tym, że reklama, jeśli ma być naprawdę skuteczna, powinna przede wszystkim w miarę szybko zapadać w pamięć. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie reklamy telewizyjne maja największe szanse na zapamiętanie przez odbiorców. Jak pokazują sondaże, to te reklamy telewizyjne, które są zabawne, zapamiętujemy najlepiej. Poza śmiesznymi reklamami efektywne mogą być także i te, które są zaskakujące albo w których wykorzystywano jakąś chwytliwą piosenkę. Co może być pewnym zaskoczeniem, reklamy irytujące wcale nie są oceniane jako te, które zapamiętuje się na dłużej.

Aby reklama była skuteczna, powinna przede wszystkim dotrzeć do odbiorcy. Co to znaczy? Rzecz w tym, że post reklamowy powinien wyróżniać się na tle innych, które emitowane są w trakcie tego samego bloku reklamowego. W tym warto już na etapie obmyślania koncepcji spotu dobrze przemyśleć całą strategię reklamową. Zaangażowanie celebrytów, znanych aktorów albo sportowców może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdy chodzi o zainteresowanie odbiorcy reklamą.

Jeśli chodzi o obecnie produkowane spoty reklamowe, można je w zasadzie podzielić na kilka podstawowych typów. Dość często spotykamy się z filmami reklamowymi, w których demonstrowany jest po prostu określony środek oraz sposób jego działania. Tak konstruowane są chociażby reklamy środków czystości. Często wykorzystywanym schematem reklamowym jest także ukazanie jakichś problemów, zaprezentowanie rozwiązania (chodzi o reklamowany produkt) i zadowolenia bohaterów reklamy. Reklamy z elementami humorystycznymi tradycyjnie cieszą się sporym uznaniem, zwłaszcza jeśli są trafione i faktycznie zyskują uznanie u potencjalnych odbiorców. Do efektywnych należą także reklamy telewizyjne, które stanowią de facto rekomendację jakiejś znanej osoby, jaka która miała już okazję skorzystać z danej usługi albo danego produktu. Stosunkowo nowym rozwiązaniem są reklamy telewizyjne, które prezentują określony styl życia. To spoty, które z powodzeniem można określić mianem lifestyle’owych, ponieważ produkt czy usługa prezentowane są nich niejako mimochodem, mają one zapewnić osobie z nich korzystającej przynależność do danej grupy.