Tampodruk – krok po kroku

Jedną z najpopularniejszych technik znakowania wykorzystywanych w branży reklamowej jest tampodruk. Metoda ta jest bardzo prosta przez co szybka i stosunkowo tania. Technika ta stosowana jest do znakowania wszelkiego rodzaju produktów posiadających gładką twardą powierzchnię. Podłoże, na którym najlepiej znakować tą techniką to tworzywa sztuczne, szkło, ceramika, metal oraz drewno. Zdarza się również, że tampodrukiem znakuje się na podłożach miękkich jak np. pianka poliuretanowa (np. gadżety antystresowe).

Tamponiarka dwukolorowa

Przygotowanie do druku

Pierwszym krokiem do wykonania znakowania jest przygotowanie matrycy. Zaczynamy od wydrukowania naszego projektu na folii. Następnie folię nakładamy na światłoczułą płytkę i umieszczamy w naświetlarce. Naświetlona płytka będzie miała wyżłobienia zgodne z projektem wydrukowanym na folii. W tych wyżłobieniach będzie znajdować się farba, którą tampon przeniesie na produkt. Gotową matrycę umieszczamy w tamponiarce. Montujemy tampon odpowiedniego kształtu, pasujący do naszego projektu i wielkości matrycy. Następnie uzupełniamy kałamarz farbą odpowiednie go koloru.

 

Proces drukowania

Drukowanie rozpoczyna się od nałożenia farby na matrycę. Najczęściej kałamarz z farbą przesuwany jest po matrycy rozprowadzając ją. Następnie nadmiar farby usuwany jest przez rakiel. W tym momencie matryca jest wypełniona. Kolejnym krokiem jest dociśnięcie silikonowego tamponu do matrycy. Farba wypełniająca wyżłobienia matrycy przeniesiona zostaje na tampon. Ramie tamponiarki przesuwa się nad produkt i tampon ponownie dociskany jest tym razem  do powierzchni, na której ma znaleźć się znakowanie. Oznakowany produkt usuwany jest z maszyny, a na jego miejsce umieszczamy nowy, czysty. Proces ten powtarzany jest dla całej partii.

Problemy jakie mogą wystąpić

Ogólnie znakowanie tą metodą jest dość proste. Zdarzają się jednak przypadki, w których trzeba zwrócić szczególną uwagę na cały proces:

  • Na ciemnych, lub chropowatych podłożach nieraz wymagane jest dwukrotne „bicie”, aby farba dokładnie pokryła powierzchnię.
  • Gdy drukujemy na metalu do farby należy dodać specjalny utrwalacz. Bez niego farbę nawet po wyschnięciu w łatwy sposób będzie można zdrapać z produktu.
  • Na miękkich podłożach drukuje się najczęściej tylko jeden kolor ze względu na „brak pasowania”. Chodzi tu o to, że trudno jest ustawić miękki produkt w tym samym miejscu pod dwoma tamponami. Skutkuje to tym, że poszczególne kolory projektu są poprzesuwane względem siebie.
  • Podłoże, na które nanosimy nadruk powinno być w miarę płaskie. Im większa krzywizna tym mogą wystąpić większe odkształcenia.
  • Rozmiary nadruk w ramach jednej matrycy nie mogą być zbyt duże gdyż tampon ma ograniczone pole zadruku. Standardowo jest to około 70 x20 mm przy podłużnych nadrukach i 50 x 50 przy nadrukach kwadratowych.