Odzież reklamowa – czy warto w nią inwestować?

Zapewne zetknąłeś się już wcześniej z pojęciem odzieży reklamowej, ale czy zastanawiałeś się kiedyś co kryje się pod tym określeniem? Co wyróżnia odzież reklamową i jakie jest jej zastosowanie w promocji firmy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Odzież reklamowa, to odzież oznakowana logotypem firmy lub hasłem reklamowym prowadzonej kampanii. Ten typ odzieży wykorzystywany jest przez przedsiębiorców jako odzież pracownicza, lub w kampaniach promocyjnych np. jako gadżet dla klientów.

Korzyści płynące z zastosowania odzieży reklamowej

Wiele firm korzysta z odzieży reklamowej w celu stworzenia jednolitego wizerunku firmy. Udowodniono, że klienci są przychylniej nastawieni do prowadzenia interesów z pracownikami, którzy noszą firmowe uniformy. Tacy pracownicy są postrzegani jako bardziej kompetentni i profesjonalni. Dopracowany wizerunek Twojej kadry sugeruje, że firma posiada już ugruntowaną pozycję, a tym samym wzbudza większe zaufanie. Jednakowe uniformy pracownicze ułatwiają też klientom identyfikację przedstawicieli firmy, do których można się zwrócić w celu uzyskania informacji, co poprawia ogólną obsługę klienta.

Wprowadzenie w firmie wspólnych strojów dla wszystkich pracowników, wpływa również pozytywnie na ducha zespołu i buduje poczucie przynależności, co z kolei może poprawić wydajność pracowników. Taki czynnik jednoczący sprawie, że pracownicy czują się częścią zespołu i są bardziej zaangażowani.

Odzież reklamowa to również świetny pomysł na prezent dla klientów, który jednocześnie przyczyni się do promowania Twojej firmy. W jaki sposób? Twoi klienci poruszają się w przestrzeni publicznej, jeżdżą komunikacją miejską, chodzą na zakupy, do restauracji itd. Jeżeli podczas wykonywania tych codziennych czynności, będą posiadać na sobie jakiś element odzieży obrandowany logotypem Twojej firmy, to w subtelny, aczkolwiek konsekwentny sposób będą promować Twoją markę.

O czym należy pamiętać przy wyborze odzieży reklamowej?

Wybierając odzież firmową dla pracowników, przede wszystkim należy dopasować ją do wykonywanej pracy. Dla pracowników ekskluzywnego hotelu odpowiedniejsze będą eleganckie koszule niż proste, bawełniane t-shirty. Równie ważny jest komfort Twoich pracowników, upewnij się, że rozmiary i kroje są odpowiednie i zapewniają wygodę podczas pracy. Pamiętaj również aby kolorystyka strojów była zgodna z Twoją marką i przeznaczeniem, np. dla branży kosmetycznej lepszym wyborem będą subtelne, stonowane kolory, które z kolei niekoniecznie sprawdzą się na dużych imprezach promocyjnych, gdzie kolorystyka powinna wyróżniać się w tłumie.

Podobnymi zasadami powinniśmy się kierować się przy wyborze odzieży mającej nam posłużyć jako gadżety dla klientów, nagrody w konkursie, czy jako materiały reklamowe podczas targów lub innych wydarzeń branżowych. Warto zwróci uwagę na wybór odpowiedniego kroju i kolorystyki, która będzie stanowić tło dla naszego nadruku i przepadnie do gusty jak największej rzeszy odbiorców. Równie istotna jest jakoś samego produktu, wybierając odzież lepszej jakości, mamy większą pewność, że będzie ona użytkowana przez naszych klientów, a tym samym będzie spełniać swoje zadanie marketingowe.

Jaką techniką znakować odzież reklamową?

Kiedy już zdecydujemy jakich produktów potrzebujemy, wybierzemy kolorystykę i stworzymy projekt graficzny, możemy przejść do wyboru techniki brandingu, którą zastosujemy na naszej odzieży reklamowej. Możliwych metod nadruku jest kilka, przy wyborze należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj materiału, z którego wykonany jest dany element odzieży, a także jego przeznaczenie, planowany nakład czy dostępny budżet.

Obecnie do najpopularniejszych technik znakowania odzieży należą:

Haft komputerowy, który jest najbardziej ekskluzywną i trwałą metodą znakowania tekstyliów. Polega na wyszywaniu na tkaninie pożądanego wzoru za pomocą maszyny hafciarskiej. Zdobienia wykonane tą techniką są odporne na odkształcenia i wpływ wysokich temperatur, a co za tym idzie nawet po długim czasie użytkowania nie tracą swoich walorów estetycznych. Haft można wykonać na większości tkanin, to idealna technika do znakowania odzieży roboczej czy bluz reklamowych.

Sublimacja to technika druku stosowana do nanoszenia nadruków na tkaninach poliestrowych. Nadruk wykonywany jest na specjalnym papierze sublimacyjnym, a następnie nanoszony na materiał za pomocą prasy termoaktywnej. Nadruk sublimacyjny jest bardzo trwały i pozwala na dokładne odwzorowanie kolorów, niestety ze względu na swoje właściwości możemy go zastosować jedynie na jasnych tkaninach. Nadruk sublimacyjny najczęściej stosujemy na smyczach reklamowych lub do znakowania odzieży sportowej.

Sitodruk to jedna z najpopularniejszych metoda znakowania tekstyliów, ta technika polega na przenoszeniu wzoru na materiał za pomocą szablonu, czyli tzw. sita. Nadruk wykonany tą techniką może mieć maksymalnie 4 kolory, a jego wielkość uzależniona jest od wielkości użytego sita. Ten rodzaj druku jest stosunkowo tani i opłaca się zwłaszcza przy dużych nakładach, często stosowany jest w przypadku znakowania toreb czy koszulek reklamowych.

Termotransfer zwany także termodrukiem, to kolejna popularna metoda znakowania w branży reklamowej. Pozwala stosunkowo małym kosztem wykonać znakowanie dla małych nakładów produktów. Projekt nadruku drukowany jest na specjalnym papierze transferowym lub wycinany przy użyciu szablonu z gotowej foli. Następnie przygotowany wcześniej nadruk nakładamy na znakowany materiał i wgrzewamy w podłoże za pomocą prasy termicznej. Termotransfer stosowany jest do nanoszenia nadruków na wszelkiego rodzaju tkaninach, tę technikę wykorzystujemy między innymi do znakowania czapek reklamowych czy kamizelek odblaskowych.

Odpowiednio dobrana odzież reklamowa niesie ze sobą niewątpliwe korzyści dla promocji firmy. Nie tylko umożliwia stworzenie spójnego i profesjonalnego wizerunku, ale też stanowi jeden z najpopularniejszych i najpraktyczniejszych gadżetów promocyjnych.