Nikt nie chce Twoich gadżetów reklamowych? Podpowiadamy co wtedy zrobić!

Zdarza się, że nawet najlepsze gadżety reklamowe nie cieszą się zainteresowaniem wśród potencjalnych odbiorców czy biznesowych kontrahentów. Jednak nic straconego! Niechciane upominki promocyjne można nadal wykorzystać. Podstawą jest kreatywność oraz rzetelna diagnoza tego, co poszło nie tak, jak powinno. Nową koncepcję opartą na własnych negatywnych doświadczeniach warto potraktować jako cenną lekcję na przyszłość. W tym celu zadbaliśmy o wskazówki na dziś i na jutro, by pokazać jak wykorzystać niespełniające swojej funkcji gadżety reklamowe.

Sprawdź, co poszło nie tak
Pierwszy krok to dokładnie określenie przyczyny fiaska. Warto zastanowić się, co sprawiło, że gadżety reklamowe nie zyskały uznania w oczach odbiorców. Z nową wiedzą dużo prościej będzie uniknąć ewentualnych niepowodzeń w przyszłości, nawet przy innej grupie docelowej czy budżecie. Przedstawiamy cztery pytania, na które warto sobie odpowiedzieć:

Czy upominki promocyjne nie są zbyt niskiej jakości?

Zdarza się, dość często, że oszczędności ponoszone na promocji przekładają się na jakość i estetykę gadżetów. Koszulki z marnego materiału (do tego tylko w męskim fasonie), nieczytelna grafika (w przypadku ubrań), mizerne wykonanie (np. niedziałające długopisy), awaryjność i niepraktyczność (spotykana w niedrogich pamięciach przenośnych o zbyt małej pojemności i szybkości) skutecznie odstraszają.

Chcąc unikać wspominanych błędów, warto wybierać gadżety reklamowe z możliwie wysokiej półki cenowej. Na rynku tekstyliów reklamowych trzeba zadbać o gramaturę materiałów i dokładnie przyjrzeć się fasonom oraz wykonaniu. Mimo że plastikowy kubek z logo wydaje się być praktyczny, to jednak lepsze wrażenie zrobi jego odpowiednik z porcelany lub porcelitu. Czekoladki czy cukierki reklamowe muszą być nie tylko świeże, ale też smakowite. Pozorne oszczędności w żadnym przypadku nie są wskazane. Wysoka jakość dotyczy zarówno samego prezentu, jak również naniesionej grafiki czy logotypu.

Czy wybrane gadżety są praktyczne?
Zdarza się, że reklamowe gadżety nie spełniają swej funkcji, ponieważ są wyjątkowo niepraktyczne. Słowem kluczowym jest funkcjonalność. Prezent powinien nie tylko urzekać, lecz być przydatnym na co dzień lub w wyjątkowych chwilach. W innym przypadku wyląduje w koszu lub na dnie kartonowego pudła gdzieś na strychu.

Czy upominki są dopasowane do odbiorcy?
Upominki reklamowe powinny być dopasowane do potrzeb i oczekiwań potencjalnych odbiorców. Wiek, płeć, hobby, postrzeganie marki czy sposób spędzenia wolnego czasu to jedne z ważniejszych wskazówek. Pomyłki przy doborze przedmiotu do grupy docelowej grożą ignorancją lub co najwyżej umiarkowanym zainteresowaniem. Wielu odbiorców i kontrahentów biznesowych może zrazić również sztampa i niedopasowanie gadżetu do gustu.

Czy gadżety promocyjne są estetyczne?
Nawet najlepiej przemyślana koncepcja może nie wypalić, jeśli gadżety reklamowe będą po prostu brzydkie. Źle dobrany krój (przy ubraniach), nieciekawa lub niespójna kolorystyka bądź przestarzały design produktu, to najczęstsze błędy, przez które darmowe upominki mogą cieszyć się małą popularnością.

Co zrobić z gadżetami, których nikt nie chce?
Znając już popełnione błędy, łatwiej podejść do zamówienia upominków reklamowych w lepszy, dopracowany sposób. Jednak co zrobić z tymi, które zostały nam w firmowym magazynku? Mamy kilka pomysłów! Dlatego przedstawiamy kreatywne sposoby wykorzystania niechcianych gadżetów promocyjnych.

Łącz gadżety w pakiety promocyjne
W przypadku niewykorzystanych gadżetów reklamowych dobrze jest posłużyć się nimi ponownie, traktując je jako dodatek do kolejnego upominku. Komplet złożony ze sportowego etui na telefon i bidonu lub zestaw, w którego skład wejdzie długopis i notes, to jedne z wielu możliwości. Polecamy też wykorzystać gadżety reklamowe przy zupełnie innych kampaniach promocyjnych.

Rozdysponuj je za pomocą konkursów
Konkursy to zawsze dobra metoda, kiedy przeszacuje się zapotrzebowanie na gadżety reklamowe. Korzystając choćby z portali społecznościowych, ma się dostęp do ogromnej rzeszy potencjalnych nabywców, których zainteresuje kreatywna zabawa z nagrodami. Długopis czy kubek dla pierwszych stu osób, jakie podzieliły się opinią, to tylko jedna z propozycji. Można też zaplanować konkurs fotograficzny, w którym zostanie wykorzystany firmowy produkt. Pomysłów jest wiele.

Wręcz je pracownikom
Odzież reklamową, jak T-shirty, koszulki polo, kurtki czy bluzy, warto też rozdać pracownikom. Podobnie można zrobić z każdym innym firmowym gadżetem. Część osób wykorzysta je w biurze, inni zaś będą użytkować je na co dzień stając się, czasem nawet nieświadomie, ambasadorami marki. Ważne jednak, by nie traktować takich upominków jako formy rekompensaty za dobrze wykonane zadanie czy oczekiwaną przez pracownika podwyżkę.

Przeznacz je na słuszny cel
Pomoc instytucjom mającym notoryczny niedobór środków, to kolejny sposób na wykorzystanie gadżetów reklamowych. Domy dziecka, ośrodki społeczne, świetlice środowiskowe czy szpitale chętnie przyjmą ubrania, długopisy, kubki i tym podobne akcesoria. W przypadku ubrań można liczyć na dalszą promocję marki. Logo na kurtce, koszulce czy czapce będzie na pewno widoczne w przestrzeni publicznej.

Warto zapamiętać

Żeby zminimalizować ryzyko zalegających w magazynie gadżetów reklamowych, dobrze jest postawić zarówno na jakość jak również na rodzaj produktu. Gadżet powinien też odpowiadać grupie docelowej, wszak upominki promocyjne mają sens, jeśli osoby obdarowywane z nich korzystają. Przed zamówieniem kolejnej partii upominków warto mieć na nie „pomysł” oraz przygotować konkretną strategię ich wykorzystania. Dobrze jest też skorzystać z fachowej pomocy, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości związane z zamówieniem gadżetów reklamowych.

 

Dlatego zachęcamy do kontaktu z nami! Wystarczy napisać na adres mailowy bok@reklamowe24.pl – doradzimy przy wyborze odpowiednich upominków, przygotujemy atrakcyjną cenową ofertę i zaprezentujemy wizualizacje przedprodukcyjną wybranych gadżetów!