Skąd się wzięły gadżety reklamowe

Gadżety reklamowe w obecnych czasach już na stałe weszły do życia codziennego. Każdego dnia przecież korzystamy z długopisów oznakowanych w logotyp firmy, nosimy klucze zawieszone na smyczy reklamowej czy też pijemy z obrandowanych bidonów i butelek. Obecnie upominki promocyjne, to już zupełnie oddzielna branża marketingu, na której wiele firm opiera swoje działania reklamowe. I choć może się wydawać, że wręczanie gadżetów reklamowych to stosunkowo nowa metoda promocji, która rozpoczęła się wraz z XX wiekiem. To jednak jest zupełnie inaczej.

Wykorzystanie produktów promocyjnych może być niemal równoznaczne z budowaniem świadomości marki; jesteśmy otoczeni przez całą gamę produktów, które w jakiś sposób reklamują daną markę czy osobę. Już przed naszą erą możni władcy korzystali z przedmiotów oznakowanych w ich podobiznę, pokazując przez to do kogo należy dany budynek lub terytorium. Umożliwiło to ludności rozpoznanie pod jakim władaniem znajdują się danym obszarze. Sytuację tę uważa się, za jeden z pierwszych znanych przykładów brandowania przedmiotów.

Jednak z celowym wykorzystaniem produktów promocyjnych mamy do czynienia po raz pierwszy dopiero w 1789 roku, kiedy to użyto pamiątkowych znaczków. Wyprodukowane je w celu uczczenia George’a Washingtona, który został pierwszym prezydentem nowo powstałych Stanów Zjednoczonych.

Potrzeba matką wynalazku

Warto w tym momencie wspomnieć o Jasperze Meeku, którego uznaje się za prekursora branży gadżetów reklamowych. Pod koniec XIX wieku był on właścicielem drukarni prasowej w USA i starał się wymyślić sposób na dodatkowy zarobek. Poszukiwał usługi, którą mogliby wykonywać jego pracownicy, podczas gdy nie byli zajęci drukowaniem różnych wydań gazet.

Pomysł na nowy biznes wpadł mu do głowy, gdy zobaczył, jak dziecko stara się nieść wszystkie książki potrzebne do szkoły. Wymyślił, by nadrukowywać hasła reklamowe na jutowych torbach, które następnie nosiliby uczniowie w drodze na lekcje. Na torbach znalazło się hasło “Kupuj buty Cantwella”, reklamujące sklep z obuwiem. Pomysł ten okazał się wielkim sukcesem, gdyż każda ze stron odniosła w nim określone profity. Jasper Meek znalazł sposób, aby zarabiać podczas przestoju w drukowaniu gazet, reklamodawca zyskał świetny sposób na promocję swojego biznesu, a dzieci dostały zupełnie za darmo gadżet, który ułatwił im codzienne życie.

Oczywiście nie poprzestano tylko na torbach. Następnie uruchomiono kolejną udaną produkcję, tym razem zadrukowywano pokrowce na wierzch konia. Dzięki temu sukcesowi Meek mógł założyć już swoją, oficjalną firmę zajmującą się tylko gadżetami reklamowymi. Do końca XIX wieku sprzedawała swoje wyroby praktycznie bez żadnej poważnej konkurencji.

Jednak sukces firmy Meeka nie pozostał niezauważony. Na rynku zaczęło przybywać konkurencji, a sama branża gadżetów reklamowych szybko się rozwijała. Efektem tego było założenie w 1904 roku stowarzyszenia Promotional Products Association International, które zaczęło się zajmować takimi kwestiami jak ceny, nowe pomysły i procedury operacyjne. W jego skład weszło 12 największych producentów gadżetów reklamowych w USA. Co ciekawe, związek ten działa do dziś, organizując liczne konferencje i targi branżowe.

Gadżety reklamowe w Europie

Może się wydawać, że upominki promocyjne zaczęto równie szybko wykorzystywać na Starym Kontynencie. Jednak, gdy w wielu amerykańskich domach korzystano z gadżetów oznakowanych w firmowy logotyp, to w Europie nadal głównym nośnikiem reklamy były gazety i billboardy. Sytuacja zaczęła się powoli zmieniać w latach 70 minionego wieku , kiedy to firmy z Wielkiej Brytanii zaczęły dostrzegać możliwości, jakie daje odpowiednie wykorzystanie obrandowanych gadżetów. Zaczęto je wręczać klientom, jako świąteczne prezenty. Okazało się to świetnym pomysłem – upominki pozwoliły pogłębiać relacje oraz zwiększyć rozpoznawalność marki, co zaowocowało wzrostem sprzedaży i udziałów na rynku. Z biegiem czasu wykorzystanie upominków promocyjnych zaczęło ulegać zmianie. Wręczane dotąd przy okazji świąt gadżety reklamowe dystrybuowano już przez cały rok.

Popyt na gadżety reklamowe stale rósł, wzrastało również zapotrzebowanie na nowe, bardziej zróżnicowane artykuły. Doprowadziło to do rozszerzenia ilości katalogów produktowych i firm, które skupiały się tylko na konkretnej gamie gadżetów reklamowych.

Jaka będzie przyszłość?

Przez dziesiątki lat wytworzono tysiące nowych, innowacyjnych gadżetów reklamowych. Wymyślono również setki sposobów nanoszenia na nich grafik. Obecnie istnieją szerokie możliwości znakowania niemal każdego produktu, od prostych przedmiotów biurowych do nowoczesnych artykułów elektronicznych. Dzięki temu gadżety reklamowe są obecnie wyjątkowo trafnym sposobem reklamowania marki, poszerzania kampanii marketingowych i nawiązywania nowych kontaktów. Jednak nie sposób przewidzieć przyszłości, możliwe, że kolejny wyjątkowy pomysł związany z upominkami czeka “tuż za rogiem”, aż następca Jaspera Meeka na niego wpadnie. Pozostaje nam tylko czekać i dokładnie obserwować otaczający nas świat.

Źródło: