Zdradzamy jakie gadżety reklamowe były najczęściej zamawiane w 2017 roku

Każdy kto choć trochę interesuje się marketingiem wie, że branża reklamowa stale się rozwija i zmienia. W obecnych czasach postęp technologiczny sprawił, że możliwości promocji poszczególnych produktów czy też usług są bardzo szerokie. Tradycyjne formy reklamy w prasie i telewizji coraz częściej ustępują miejsca mediom elektronicznym, wykorzystującym narzędzia i możliwości oferowane przez Internet. Jak w takiej sytuacji odnajduje się branża gadżetów reklamowych? Badanie pt. „Postrzeganie upominków reklamowych jako nośnika reklamy” przeprowadzone przez Polską Izbę Artykułów Promocyjnych wykazało, że ponad 70% przedsiębiorców traktuje gadżety reklamowe jako skuteczny nośnik reklamy, natomiast blisko 83% respondentów przyznaje, że korzysta z nich w celu kształtowania wizerunku. Pokazuje to, że właściciele firm zdają sobie sprawę, iż umiejętnie wybrane gadżety reklamowe pozwolą nawiązać odpowiednią relację z Klientem oraz zapisać się w jego pamięci. Z tego względu rok 2017 był dla branży artykułów promocyjnych pełen wyzwań. Pojawiło się wiele nowych trendów do których agencje realizujące produkty reklamowe musiały szybko dostosować swoją ofertę. Jakie przedmioty były najczęściej wybierane przez firmy jako upominki dla Klientów?

Trendy w 2017 roku

W minionym roku dało się zaobserwować kilka dominujących tendencji. Jedną z nich było zwiększone zainteresowanie ekskluzywnymi artykułami promocyjnymi. Osoby odpowiedzialne za działania reklamowe w firmach często rezygnowały z zamawiania „standardowych” przedmiotów na rzecz upominków luksusowych. Pomimo tego, że smycze, breloki czy też długopisy z logo marki wciąż cieszą się powodzeniem, to nasze statystyki wskazują zwiększone zainteresowanie takimi produktami jak galanteria skórzana, markowe artykuły do pisania, zestawy do wina oraz wyroby z porcelany. Artykuły te, pomimo wyższej ceny, pozytywnie wpływają na postrzeganie firmy wśród obdarowanych nimi osób.

Należy również wyróżnić gadżety „Eco”, czyli produkty przyjazne środowisku. Klienci coraz chętniej sympatyzują z firmami, które oferują przedmioty wykonane z komponentów niezagrażających przyrodzie (biodegradowalny plastik, materiały pochodzące z recyklingu, karton, papier oraz drewno). Z tego powodu coraz większa liczba Partnerów biznesowych uzależnia zakup gadżetów od tego jakie materiały zostały wykorzystane podczas ich produkcji.

Wysoką popularnością cieszyły się również upominki elektroniczne, które cechują się dużą użytecznością. W ostatnim czasie do najpopularniejszych gadżetów tego typu należały power banki (które pomogą każdemu biznesmenowi prowadzącemu długą rozmowę telefoniczną), słuchawki (pozwalające odciąć się od biurowego zgiełku) czy też pendrive’y (o których przydatności przekonał się już chyba każdy). Przedmioty te zdecydowanie ułatwiają pracę zawodową czy też wykonywanie codziennych obowiązków. Warto również wspomnieć, że branża gadżetów elektronicznych jest jedną z najszybciej rozwijających się na rynku. Stały postęp technologiczny sprawia, że ilość produktów z jakich może wybierać Zamawiający ciągle rośnie.

Także gadżety sportowe zyskały w ostatnim czasie na popularności. Jest to powiązane ze zmianami, jakie zaszły w naszym społeczeństwie. Zwiększyła się liczba osób dbających o kondycję fizyczną, które uczęszczają na siłownie, zajęcia z fitnessu, biegają czy też trenują crossfit. W związku z tym coraz więcej firm, decydując się na praktyczne upominki reklamowe i wybiera te spod znaku „Fit”. Takimi produktami są chociażby bidony i shakery, szybkoschnące ręczniki czy oraz sportowe etui na smartfony. Wszystkie te przedmioty są bardzo przydatne w trakcie i po treningu.

Wśród upominków reklamowych popularnych w 2017 roku nadal prym wiodą gadżety wykorzystywane na targach i konferencjach. W tej grupie znajdują się chociażby smycze, breloki, długopisy czy też słodycze. Wszystkie te produkty są stałą częścią wymienionych eventów, nie dziwi więc ich niesłabnąca popularność wśród Klientów.

Czego możemy się spodziewać w roku 2018?

Czy w 2018 roku doczekamy się jakiejkolwiek zmiany wśród trendów panujących w gadżetach reklamowych? Czy można już teraz zaplanować odpowiednie budżety na upominki, które będą realizowane dopiero w połowie roku? Pytań jest wiele, ale jednoznacznej odpowiedzi na nie nigdy nie będzie. Trzeba sobie uświadomić, iż prognozowanie zmian w branży gadżetów reklamowych jest bardzo trudne. Ponad dziesięć lat działalności naszej agencji pozwala nam stwierdzić, że nie da się z wyprzedzeniem określić zmian jakie zajdą na rynku artykułów promocyjnych. Możemy jedynie ostrożnie wysnuć pewne założenia, które mogą się spełnić w nowym roku.

W Reklamowe24 wierzymy, że opisane trendy na rok 2017 powinny się utrzymać, a wymienione wcześniej gadżety reklamowe będą cieszyły się stałą popularnością. Przedsiębiorstwa coraz chętniej będą inwestowały w upominki o bardzo wysokiej jakości i ekskluzywności, wiedząc, że na pewno przełoży się to na pozytywny wizerunek firmy. Dużą popularnością będą cieszyły się gadżety „Fit”, gdyż moda na zdrowy tryb życia zyskuje coraz więcej zwolenników. Liczba realizacji produktów ekologicznych, wykonanych z przyjaznych środowisku materiałów, również będzie rosnąć. Zamówienia na gadżety potrzebne podczas konferencji i targów także się nie skończą. Odpowiednie wyróżnienie marki, za pomocą artykułów promocyjnych, jest dla większości firm priorytetem na tego typu eventach. Największy wzrost w sprzedaży powinna jednak zanotować kategoria gadżetów elektronicznych, gdyż rozwijająca się w szybkim tempie technologia coraz częściej daje możliwość wykorzystania w reklamie zupełnie nowych upominków reklamowych.

Istnieje również duża szansa, że na rynku pojawi się zupełna nowość, która szybko stanie się bestsellerem. Historia pokazuje, że wiele przedmiotów określanych tym mianem, na kilka miesięcy przed swoją wielką popularnością, w ogóle nie istniało albo było znanych tylko wąskiej grupie osób. Wzrost ich popularności był wywołany przez zupełnie odmienne od siebie czynniki. Mogły to być obostrzenia prawne, przez które hitem w branży reklamowej stały się silikonowe etui na papierosy, czy też ogólnie pojęta moda, dzięki której nieznane wcześniej fidget spinnery stały się tak popularne. Również wymieniony wcześniej postęp technologiczny przynosi wiele nowości, najlepszym przykładem mogą być google VR, które w ostatnim czasie zyskały na popularności. Dopiero rozwój wirtualnej rzeczywistości sprawił, że taki produkt znalazł zastosowanie oraz powstała możliwość jego wykorzystania w branży gadżetów reklamowych.

Miej względy na trendy

Trendy panujące wśród gadżetów reklamowych, jak i w całym biznesie, to nie tylko suche fakty i nudne statystyki. Pozwalają one zrozumieć zmiany zachodzące w danym sektorze oraz dostosować przekaz do tendencji rynkowych i oczekiwań Odbiorców. W przypadku gadżetów reklamowych właściciele firm zdają sobie sprawę, że ich Klientów nie zadowala sam fakt otrzymania upominku. Oprócz jakości i funkcjonalności oczekują od produktów podążania za aktualnymi trendami, bo tylko te cechy zachęcają do regularnego korzystania z otrzymanego prezentu. W przeciwnym wypadku artykuły promocyjne nie spełnią swojej podstawowej, marketingowej funkcji. Dlatego też rynek gadżetów reklamowych szybko dostosowuje się do panującej mody i błyskawicznie wprowadza do oferty nowe produkty. Aby wybrać te najlepsze należy stale śledzić branże artykułów promocyjnych lub podjąć współpracę ze specjalistami z tej dziedziny. Pozwoli to spełnić wszystkie założenia przyjęte podczas wyboru gadżetów reklamowych.