Chcesz trafić do klienta? Miej względy na trendy!

Trendy biznesowe to nie tylko suche fakty i nudne statystyki. Pozwalają zrozumieć tempo zmian w danym sektorze oraz dostosować przekaz do tendencji rynkowych i oczekiwań klienta. Poznajcie zatem pięć kierunków rozwoju branży gadżetów reklamowych!

Gadżety reklamowe, to nadal jedno z najpopularniejszych narzędzi reklamy. Potwierdza to raport PIAP pt. „Postrzeganie upominków reklamowych jako nośnika reklamy 2016”, z którego wynika wynika, że ponad 82 proc. badanych uważa produkty promocyjne za skuteczny nośnik reklamy, natomiast 91 proc. regularnie dokonuje zakupu gadżetów reklamowych w celu kreowania pozytywnego wizerunku firmy. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na upominki, które zostaną z klientem na dłużej i nie trafią do kosza.

Podczas planowania zakupu gadżetów reklamowych, osoby odpowiedzialne za działania promocyjne w firmach coraz częściej rezygnują z inwestycji w „standardowe” produkty. Do lamusa odchodzą smycze, breloki, długopisy, kubki z logo firmy oraz opaski na rękę. Jednocześnie można zaobserwować większe zainteresowanie ekskluzywnymi artykułami promocyjnymi, które mimo wyższej ceny, pozytywnie wpływają na postrzeganie firmy.
– „Podstawowe gadżety reklamowe wciąż cieszą się powodzeniem, choć statystyki firmowe wskazują, że w ostatnim roku podwoiliśmy sprzedaż luksusowych produktów upominkowych, takich jak: galanteria skórzana, markowe artykuły do pisania, zestawy do wina oraz wyroby z porcelany” – komentuje Michał Maciejewski, Prezes zarządu firmy Reklamowe24.

Technologia wypiera klasykę

Obecnie do podstawowych czynników ocenianych przed zakupem gadżetów reklamowych należy funkcjonalność. Trend ten można zaobserwować również wśród odbiorców, którzy warunkują przyjęcie upominku reklamowego, od możliwości jego zastosowania. Dodatkowo, świat artykułów promocyjnych przez ostatnie lata opierał się głównie na wykorzystaniu „klasyki” (wspomniane wcześniej smycze, breloki i standardowe artykuły biurowe), doprowadzając do przesycenia rynku i „zmęczenia” klientów tą formą promocji.
Jakie zatem gadżety zyskują sympatię firm i kontrahentów? W ostatnim czasie do najpopularniejszych należą dodatki do sprzętu elektronicznego, pendrive’y, cyfrowe ramki na zdjęcia oraz power banki – 60 proc. osób deklaruje, że po ich otrzymaniu od firmy są skłonni nawiązać z nią relacje biznesowe. Gadżety reklamowe nie muszą więc oznaczać inwestycji w produkty, które pojawiają się dopiero na rynku (i generują olbrzymie koszty), jednak powinny oferować rozwiązania np. ułatwiające pracę zawodową lub wykonywanie codziennych obowiązków.

Gadżety przyjazne środowisku

Ochrona środowiska wciąż należy do wiodących tematów debaty publicznej. Tendencja ta przekłada się również na trendy w branży gadżetów reklamowych. Klienci coraz chętniej sympatyzują z firmami, które oferują produkty wykonane z komponentów niezagrażających środowisku naturalnemu (biodegradowalny plastik, materiały pochodzące z recyklingu, karton, papier oraz drewno). Ponadto, znakowanie powinno zostać wykonane z wykorzystaniem ekologicznych środków drukarskich, które minimalizują szkodliwe oddziaływanie na przyrodę i ludzkie zdrowie. Z tego powodu, coraz większa liczba konsumentów uzależnia zakup gadżetów od tego jakie materiały zostały wykorzystane podczas produkcji.

Na rynku gadżetów reklamowych można znaleźć coraz więcej upominków wykonanych z komponentów ekologicznych. Dotyczy to zarówno wyrobów poligraficznych, zabawek dla dzieci, ubrań, jak i artykułów piśmienniczych. Olbrzymią popularnością cieszą się produkty, które pozwalają wykorzystać naturalne źródła zasilania (np. latarki, zegarki, kalkulatory, a nawet higrometry ładowane za pomocą energii słonecznej).

Personalizacja zdaje egzamin

Skuteczna reklama polega na analizie upodobań klienta i dostosowaniu przekazu do jego indywidualnych preferencji. Adresowanie komunikatu do konkretnych osób pozwala dotrzeć do pożądanej grupy, odrzucając bezosobowe (nieskuteczne) działania promocyjne. Zwrot ku personalizacji można zaobserwować również w branży gadżetów reklamowych. Firmy odchodzą od hurtowych zamówień identycznych produktów promocyjnych. Dlaczego? Obdarowana osoba powinna poczuć się wyjątkowo po otrzymaniu prezentu, odnosząc wrażenie, że przekaz kierowany jest bezpośrednio do niej. W jaki sposób to osiągnąć? Jednym z rozwiązań jest umieszczanie na gadżetach imion, indywidualnych cech, życzeń, zdjęć i cytatów pracownika lub hasła reklamowego klienta. Ponadto, można zaobserwować, że nadawcy przekazu reklamowego dokonują zakupu artykułów promocyjnych, dostosowanych do konkretnej dziedziny biznesowej (np. przedstawiciele branży budowlanej otrzymują narzędzia niezbędne do pracy, zamiast „niepotrzebnych” artykułów biurowych). Personalizacja niejedno ma imię.

Coraz niższe ceny gadżetów

W ostatnim czasie można zaobserwować zwiększoną aktywność na rynku gadżetów reklamowych. Dotyczy to zarówno klientów (wzrost liczby zamówień) oraz firm, które decydują się rozpocząć działalność biznesową w tej branży. Zwiększająca się konkurencyjność sprawia, że rozszerza się asortyment oferowanych produktów. Jednocześnie odnotowujemy zmniejszające się ceny artykułów promocyjnych, co przyczynia się do generowania popytu. Do momentu ustabilizowania się tego sektora (nasycenie rynku), spadek cen będzie stałą tendencją.

„Na bieżąco analizujemy rozwój branży upominków reklamowych oraz wzrastającą siłę konkurencji. Mimo że posiadamy ugruntowaną pozycję na rynku, wciąż musimy dostosowywać naszą ofertę do oczekiwań klientów. Odpowiednia polityka cenowa nie ogranicza się wyłącznie do mniejszych kosztów zakupu gadżetów reklamowych – należy oferować również atrakcyjne rabaty, nie tylko z okazji świąt i uroczystości” – dodaje Michał Maciejewski z Reklamowe24.