Kilka faktów na temat gadżetów reklamowych

Inwestycja w produkty promocyjne stanowi jeden z głównych punktów konstruowania budżetu w wielu polskich firmach. Czy gadżety reklamowe rzeczywiście przyczyniają się do wzmacniania pozycji marki na rynku, a popularność idzie w parze ze skutecznością?

Badanie „Postrzeganie upominków reklamowych jako nośnika reklamy” przeprowadzone przez Polską Izbę Artykułów Promocyjnych wykazało, że ponad 70 proc. przedsiębiorców traktuje gadżety reklamowe jako skuteczny nośnik reklamy, natomiast blisko 83 proc. respondentów przyznaje, że korzysta z nich w celu kształtowania wizerunku. Właściciele firm dostrzegają, że podarowanie klientom prezentu zwiększa biznesową rozpoznawalność i przyczynia się do nawiązania współpracy w przyszłości. Badani przyznali jednak, że podstawowym nośnikiem treści promocyjnych pozostaje Internet (70 proc. respondentów uznało, że jest to najskuteczniejsza i najtańsza forma promocji firmy). Media wirtualne stwarzają możliwość budowania bezpłatnego przekazu marketingowego, jednak nadawca nigdy nie ma pewności, że przekaz przyniesie oczekiwane rezultaty. Internetowa kampania kierowana jest bowiem często do anonimowego i niesprecyzowanego użytkownika, zmniejszając tym samym skuteczność działań promocyjnych. Wykorzystanie gadżetów reklamowych sprawia, że firma zapisuje się w świadomości odbiorców, którzy wówczas łatwiej się z nią identyfikują.

Jakie gadżety wybierają firmy?

Jakimi kryteriami posługują się przedsiębiorcy podczas wyboru produktów promocyjnych? Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez PIAP, najważniejszymi wyznacznikami są jakość (68 proc. odpowiedzi), wygląd (65 proc.) oraz cena (63 proc.) produktu. Firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy deklarują, że najskuteczniejszą zachętą do użytkowania gadżetów reklamowych jest ich przydatność, atrakcyjność i radość z posiadania (dane pochodzą z raportu Advertising Speciality Institute z 2016 r).

Z badania PIAP wynika, że właściciele firm w Polsce inwestują przede wszystkim w artykuły piśmiennicze (63 proc. badanych), kalendarze (60 proc.), gadżety biurowe (54 proc.), torby i opakowania (49 proc.) oraz słodycze (41 proc.).

Właściciele firm analizują trendy na rynku i rozumieją, że klientów nie zadowala sam fakt otrzymania gadżetu reklamowego. Oczekują jakości i funkcjonalności produktów, bo tylko te cechy zachęcają do regularnego korzystania z otrzymanego prezentu. W przeciwnym wypadku artykuły promocyjne nie spełniają swojej podstawowej, marketingowej funkcji.

Kiedy wręczamy gadżety reklamowe?

Z raportu PIAP wynika, że firmy decydują się na zakup gadżetów reklamowych przede wszystkich z okazji szczególnych uroczystości. Blisko 63 proc. badanych przyznało, że inwestuje w produkty promocyjne w okresie przedświątecznym, natomiast 34 proc. wskazało inne święta okolicznościowe – związane głównie z jubileuszami (pytanie z możliwością udzielania kilka odpowiedzi). Ponadto zakup gadżetów reklamowych jest ściśle związany z udziałem w targach i eventach branżowych, podczas których ponad 54 proc. przedsiębiorców oferuje gadżety promocyjne na firmowych stoiskach. Ponad 85 proc. respondentów inwestuje w artykuły promocyjne, aby obdarować nimi kontrahentów podczas spotkań biznesowych – wskaźnik ten dotyczy zarówno klientów nowych, jak i stałych. Jeden na pięciu badanych uważa, że można je skutecznie wykorzystać przy każdej okazji – m. in. podczas organizowania szkoleń i konferencji oraz kampanii informacyjnej – przedstawiającej nowy produkt lub usługę na rynku.

Trudno jednoznacznie określić zakres wydarzeń, które skłaniają firmy do zainwestowania w gadżety reklamowe. Każdy przedsiębiorca inaczej rozkłada akcenty w kreowaniu pozycji własnej marki, lecz upominki firmowe zawsze zajmują ważne miejsce w kampanii promocyjnej.