Targi branżowe – jak się do nich przygotować?

Targi branżowe to wydarzenia, podczas których przedsiębiorcy prezentują swoją firmę, a klienci mogą poznać i porównać konkurencyjne oferty. Dlaczego warto zainwestować w promocję działalności podczas eventu branżowego? Jak się do tego przygotować?

Korzyści z udziału w targach branżowych

Targi branżowe przeznaczone są dla firm, które chcą wypromować swoją działalność, zainteresować klientów i kontrahentów oraz zdobyć nowe kontakty biznesowe. Niejednokrotnie celem uczestnictwa jest uzyskanie wsparcia inwestora lub sponsora, który pomoże w dalszej promocji firmy lub w wejściu na nowy rynek. Tylko nieliczne przedsiębiorstwa nie posiadają bezpośredniej konkurencji dla swojej działalności, dlatego targi branżowe pozwalają wyróżnić firmę na tle innych.
Zarząd firmy powinien dokładnie wyselekcjonować pracowników, którzy zaangażują swoją energię, pomysły i kreatywność podczas targów branżowych. Udział w nich nie polega na weekendowym odpoczynku, lecz na wytężonej pracy, która powinna przerodzić się w zainteresowanie nowych klientów, zwiększając liczbę zamówień, czy propozycji współpracy.
Targi branżowe stanowią doskonałą okazję do promocji firmy i kreowania pozytywnego wizerunku. Klienci postrzegają wówczas firmę jako specjalistę w branży i chętniej decydują się na współpracę.

Przygotowanie do udziału w targach w 5 krokach

Przygotowanie firmy do targów branżowych, powinno być zaplanowanym i skrupulatnie zrealizowanym procesem. Tylko wówczas udział w imprezie branżowej przyniesie oczekiwane rezultaty. Przedstawiamy plan działań, który pozwoli osiągnąć sukces podczas targów branżowych.

1. Wybór targów branżowych

Każdego roku wzrasta liczba imprez branżowych, podczas których specjaliści w różnych sektorów biznesowych wymieniają doświadczenia i nawiązują kontakty handlowe. Przedsiębiorcy dokonując wyboru, powinni uwzględnić przede wszystkim zasięg konkretnych targów (międzynarodowe, ogólnopolskie, lokalne), żeby skierować swój przekaz do najbardziej pożądanej grupy klientów. Początkujące firmy powinny pokazać się na wydarzeniach, które pozwolą wypromować działalność i poznać specyfikę konkretnego sektora biznesowego. Kiedy firma zdobędzie odpowiednią renomę i pozycję na polskim rynku, może zdecydować się na ekspansję międzynarodową.

2. Wyznaczenie celów do realizacji

Targi branżowe stanowią doskonałą okazję do zrealizowania ważnych celów marketingowych i promocyjnych. Najczęściej działania przedsiębiorców zmierzają do sprzedaży i dystrybucji określonych produktów, kreowania pozytywnego wizerunku marki, badania rynku, pozyskiwania klientów i inwestorów. Należy zastanowić się nad tym co i w jaki sposób firma chce pokazać klientom i partnerom, na co postawić nacisk i jak przyciągnąć uwagę zwiedzających.

3. Ustalenie budżetu

Ambitne plany dotyczące obecności na targach branżowych często zostają zweryfikowane przez budżet przeznaczony na promocję podczas wydarzenia. Przedsiębiorcy powinni dokładnie przeanalizować koszty uczestnictwa i w przypadku braku wystarczających środków, zrezygnować lub okroić niektóre z działań. Warto zastanowić się, czy większe korzyści przyniesie nam rozbudowane, wielosektorowe stoisko, czy lepiej zainwestować w atrakcyjną i przyciągającą reklamę. Oto najważniejsze punkty, które należy uwzględnić przy projektowaniu budżetu: koszty związane z wykupieniem i przygotowaniem stoiska targowego, materiały promocyjne, wynagrodzenie dla personelu, transport i ubezpieczenie.

4. Zorganizowanie stoiska targowego

Stoisko targowe stanowi wizytówkę firmy podczas wydarzenia branżowego. Przedsiębiorcy muszą podjąć decyzję dotyczącą jego wielkości, lokalizacji, wyglądu i charakteru. Obecność wśród wielu wystawców, którzy biorą udział w targach branżowych, wymaga od firm dużego zaangażowania i kreatywności podczas przygotowania stanowiska. Stoisko targowe powinno przykuwać uwagę i być na tyle interesujące, że odbiorcy zapoznają się z ofertą i zapamiętają firmę. Dobrym sposobem na pozostanie w świadomości konsumentów jest wręczenie im drobnego upominku z logo firmy.
Przygotowanie stoiska obejmuje również dobór odpowiedniego personelu, który będzie reprezentował firmę podczas targów branżowych. Przedsiębiorcy powinni starannie wyselekcjonować kompetentnych pracowników, który w profesjonalny sposób będą komunikować się z klientem. Cechy, które powinna posiadać osoba reprezentująca firmę podczas takich wydarzeń to: otwartość, życzliwość, chęć pomocy i umiejętność przekazywania informacji.

5. Przygotowanie działań promocyjnych

Zorganizowanie stanowiska targowego powinno być tożsame z przygotowaniem odpowiednich działań promocyjnych. Należy zachęcić potencjalnego klienta, aby zainteresował się ofertą firmy i poświęcił czas na nawiązanie kontaktu. Wśród wielu wystawców uwagę przyciągają niestandardowe działania (konkursy, loterie, degustacje) oraz możliwość darmowego pozyskania gadżetów promocyjnych. Im więcej firma zaoferuje potencjalnym klientom, tym większa szansa, aby nawiązać kontakty biznesowe. Warto pamiętać, że największe targi są relacjonowane przez media, co przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności marki i dalszej ekspansji działań promocyjnych.

Jeden komentarz

  1. Anna 14 września 2017