Marketing w Polityce

       Żyjemy w czasach świata będącego 'globalną wioską’. Trudno się z tym nie zgodzić. Przepływ informacji z jednego miejsca do innego jest błyskawiczny. Ciągle napływają do nas różnego rodzaju oferty produktów i usług. Praktycznie każda sfera otaczającego nas świata ma nam coś do zaoferowania. Jednym z takich obszarów jest polityka. Za pomocą mediów stajemy się grupą docelową różnych ideologów politycznych, których celem jest zdobycie naszego głosu podczas wyborów. Głównym narzędziem, którym posługują się w tym celu politycy, nie jest tak naprawdę jakościowy program danej partii, ale marketing polityczny.

Marketing polityczny spełnia rolę komunikacyjną między politykami, a osobami mającymi dać im władzę, czyli wyborcami. W tym celu oferujący nam produkt w postaci danego programu czy projektu politycznego, za pomocą różnych technik podobnych do tych w handlu, zapewnia, 'że jego propozycja jest najlepszym rozwiązaniem w tej chwili’.  Istotą marketingu politycznego jest przekonanie obywateli do własnej koncepcji politycznej. Jest wiele koncepcji definiujących ten obszar. Jedną z ciekawszych definicji podaje Arnold Steinberg, który dokonuje podziału pojęcia marketingu politycznego na 4 elementy. Badanie środowiska politycznego, skuteczne zaprezentowanie swojej oferty, wykorzystywanie różnego rodzaju metod marketingowych, a także  kontrolowanie 'rynku wyborczego’ za pomocą środków masowego przekazu ma zapewnić końcowy sukces, jakim mogą być wygrane wybory dające władzę lub ją przedłużające.

Pierwszym krajem, w którym pojawił się marketing polityczny były Stany Zjednoczone. Powstawanie nowych środków komunikacji masowej, a w szczególności telewizji stało się kolejnym polem walk o poparcie obywateli. Lata 50 XX wieku to czas pojawienia się tzw. 'spotów wyborczych’ oraz różnego rodzaju reklam politycznych. Dużą popularnością widzów cieszyły się konwenty wyborcze różnych partii oraz debaty pomiędzy kandydatami na najwyższe urzędy państwowe. Do Polski marketing polityczny dotarł zdecydowanie później niż do pozostałych krajów europejskich. Stało się to, po 1989 roku, kiedy to wybory stały się w pełni demokratyczne.

Marketing polityczny przyczynił się do rozwoju ogólnego pojęcia 'polityka’. Partie polityczne, dotychczas mocno trzymające się tradycji swoich ideologii, zaczęły ewoluować celem dopasowania się do większej liczby konsumentów (potencjalnych wyborców). Spotkało i spotyka się to nadal z krytyką wielu środowisk uzasadniających to faktem odchodzenia od prawdziwych problemów społecznych w sferę zwykłej, prostej propagandy.

Marketing polityczny wniknął w codzienność społeczeństwa tak bardzo, że nie da się go z tej przestrzeni pozbyć. Politycy nie zamierzają rezygnować ze stosowania tych technik w celu zawierania interakcji ze swymi zwolennikami. Przeciwnie, starają się udoskonalać swoje narzędzia, których znaczenie nieustannie się zwiększa. Walka o wyborcę z pominięciem marketingu politycznego jest niemożliwa i przekreśla szanse danego polityka na uzyskanie zadowalającego wyniku w wyborach czy okresowych sondażach. Wiedzą o tym wszyscy wyborcy, specjaliści od reklamy oraz sami politycy.