Szerokość i głębokość działań marketingowych

Wszechobecny marketing wpływa praktycznie na każdego z nas oraz na każdą funkcjonującą na rynku organizację. Kro prowadzi działania marketingowe? Co jest przedmiotem działań marketingowych?  Do kogo są one kierowane?
Przedmiotami marketingu mogą być zarówno produkty i usługi, jak i idee. Działania marketingowe mogą nie tylko zachęcać do skorzystania z usługi lub zakupienia określonego towaru, mogą równie dobrze wpływać na zachowanie ludzi, np. zachęcając ich do picia mleka lub do rzucenia palenia.
Każda instytucja, w mniejszym lub większym stopniu, jest podmiotem marketingu. Działania marketingowe prowadzą nie tylko wielkie przedsiębiorstwa, ale także szkoły, wyższe uczelnie czy związki wyznaniowe. Ich celem jest przyciągnięcie nowych członków do organizacji oraz pozyskanie dotacji na dalszą działalność. Z marketingu korzystają również poszczególne miasta i gminy, chcące przyciągnąć na swój teren inwestorów lub turystów. Działalność marketingową prowadzi również państwo walczące o zainteresowanie zagranicznych inwestorów. Z działań marketingowych korzystają, bardziej lub mniej świadomie, pojedyncze osoby, chcące skupić na sobie uwagę otoczenia. Są to nie tylko gwiazdy, ale i zwykli obywatele, którzy chcą się pokazać innym.
Z tego, co można określić jako przedmiot marketingu, korzystają zarówno organizacje, jak i pojedyncze osoby. Mogą to być konsumenci, którzy zakupili środki czystości do swych domów, mogą to być również tzw. nabywcy instytucjonalni, którzy kupują poszczególne towary na własny użytek bądź też w celu dalszej odsprzedaży. To właśnie do nich kierowane są działania marketingowe.
Pozostaje jeszcze tylko pytanie: kto odnosi korzyści z prowadzonych działań marketingowych? Odpowiedź jest tu prosta: korzystają wszyscy. Indywidualni konsumenci dzięki działaniom marketingowym mogą dokonać zakupu na własny użytek, zaś przedsiębiorstwa – z myślą o dalszej odsprzedaży. Z działań marketingowych może korzystać również całe społeczeństwo. Skuteczny marketing podnosi przecież konkurencję, dzięki czemu jakość towarów oraz świadczonych usług jest coraz lepsza, daje również konsumentom możliwość większego wyboru oraz wiedzę na temat poszczególnych towarów, tak ważną w czasie zakupów.