Wady i zalety reklamy radiowej

Reklama radiowa być może nie jest „ulubienicą” reklamodawców, jednak pozwala przynieść wiele pozytywnych efektów. Wprawdzie pod względem skuteczności zajmuje ona trzecie miejsce, pozostając w tyle za prasą i telewizją, radio jako nośnik treści reklamowych nie może być lekceważone.
O skuteczności reklamy radiowej decyduje szereg czynników. Jednym z nich jest liczba stacji radiowych, dostępnych w poszczególnych krajach. Tam, gdzie stacji jest dużo, znacznie większa jest skuteczność prezentowanych za pomocą radia reklam. Im mniej takich stacji, tym mniejsza skuteczność reklamy radiowej.

W reklamie radiowej bardzo ważną rolę odgrywa umiejętność wpływu na wyobraźnię słuchaczy. Ważne jest tu umiejętne wykorzystanie dźwięków oraz słów, gdyż – jak potwierdzają liczne badania – taka kombinacja może w istotny sposób wpływać na emocje odbiorców reklamy. Radio jako środek przekazu wyróżnia się pewną intymnością, której nie ma w prasie oraz w telewizji. Jak twierdzą zaś słuchacze, ta reklama, która pojawia się w radiu, jest dla nich znacznie mniej irytująca niż ta, którą są „bombardowani” na okrągło w telewizji.
Dużą zaletą reklamy radiowej jest to, że za jej pomocą można dotrzeć do tych konsumentów, którzy telewizję oglądają dość rzadko. Radia słuchają ci, którzy wiele czasu spędzają w samochodach oraz ci, którzy w pracy mogą sobie pozwolić na słuchanie audycji radiowych (zazwyczaj w sklepach oraz w barach).
Inną zaletą radia jako nośnika reklamy jest możliwość bardziej elastycznego planowania emisji reklam. Wiele reklam można tu dostosować do pory dnia, zaś czas, w którym należy zaplanować emisję reklamy w radiu jest znacznie krótszy od tego, który obowiązuje w telewizji. Dla reklamodawców ważne są również takie czynniki, jak niższy koszt produkcji i emisji reklamy radiowej oraz krótszy okres jej przygotowania.
Mimo licznych zalet reklama radiowa nie jest wolna od wad. Do jej słabych stron zaliczyć można mniejszy stopień przyciągania uwagi i koncentracji odbiorców. Dzieje się tak głównie dlatego, że większość osób słuchających radia wykonuje jednocześnie inną czynność, np. prowadzi samochód. Radio ogranicza również możliwości przekazu reklamowego, ponieważ ogranicza się do dźwięku. Jest też reklama radiowa reklamą dość ulotną. Jako środek masowego przekazu ma również radio tę wadę, że jest zaliczane do mediów najbardziej „zatłoczonych”. Dzieje się tak m.in. ze względu na sporą liczbę emitowanych za jego pomocą reklam, wśród których trudno wyróżnić w wyjątkowy sposób tą, która powinna zostać przed słuchacza zapamiętana.