Niestandardowe formy promocji

Warto zwrócić uwagę na to, że obecnie dochodzi do spadku efektywności tradycyjnych mediów z uwagi na nadmiar tradycyjnych przekazów reklamowych. Dlatego wśród działań marketingowych rośnie znaczenie niestandardowych akcji promocyjnych. Dlatego w wielu agencjach marketingowych istnieje stanowisko dyrektora artystycznego. Instytucje kultury w naszym kraju są kierowane przez wybitnych artystów i humanistów. Jednak bardzo często własne poglądy kadry kierowniczej wyznaczają wartości, którymi kierują się placówki w swoich działaniach w praktyce. Zdarza się też, że lansowane są te dzieła, które znalazły swoje upodobanie wśród światowej sławy krytyków i uznawanych, wykwalifikowanych mediów. Może być to odbierane jako swoiste zamknięcie się na preferencje konsumentów.

W marketingu niestandardowe formy promocji specjaliści nazywają: buzzem, viral marketingiem (marketing wirusowy), ambient mediami, word of mouth. W Polsce raczej nie istnieją żadne wiarygodne badania na temat działań promocyjnych prowadzonych przez instytucje kultury. Za to można już znaleźć sporo przykładów takich praktyk oraz kilka publikacji traktujących o niestandardowych formach promocji, które powinny zostać przedstawione menadżerom kultury. Obecnie za specjalistkę w tej dziedzinie w Polsce uznaje się Natalię Hatalską, która sama publikuje informacje branżowe na swoim blogu. Określając znaczenie wymienionych powyżej pojęć Hatalska wskazuje, że: 'Literatura zachodnia tłumaczy ambient media jako alternatywny nośnik reklamy inny niż powszechnie używane prasa, telewizja, radio czy Internet. Ambient media to także wszystkie niestandardowe akcje, które przeprowadza się za pośrednictwem mediów klasycznych oraz innych kanałów komunikacji. Reklamodawca używa ambient mediów po to, by wyróżnić się na tle tego co robią inni.[…]  Istotną cechą stosowania ambient media jest element niespodzianki i zaskoczenia, powodują \”same z siebie\” zainteresowanie mediów. Dzięki temu założone cele realizować można dwukanałowo – niestandardowymi akcjami realizowanymi przez agencję, czy dział marketingu oraz niezależnym i darmowym publicity w mediach. [..]

Akcje, z pozoru wyglądające absurdalnie, mogą przyczynić się do szybszego – i co ważne- tańszego sposobu osiągania zamierzonych celów marketingowych. Wpływ na to ma przede wszystkim zawarty w nich element zaskoczenia. Dzięki temu spełniają one nie tylko funkcję reklamową, ale również skłaniającą ludzi do przekazywania informacji na ten temat innym osobom.'[1] Do ambient mediów zaliczyć można niestandardowe wykorzystanie outdooru i indooru. Tego typu reklama zakłada, że można w kreatywny sposób wykorzystać każdą przestrzeń (z ang. 'ambient’ to 'otaczający’). Mogą to być plakaty, naklejki, billboardy, banery, citylighty oraz wymagające większego zaangażowania środków: skyvertising (rysowanie logotypów lub wypisywanie haseł za pomocą oparów z samolotu), digital storefronty (reagujące na ruch i dotyk witryny), beamvertising (projekcje na ścianach budynków), 3d mapping.[2] W marketingu kultury ten niestandardowy sposób wykorzystania przestrzeni można wykorzystać głównie poprzez street art w postaci tworzenia grafitti, reverse-grafitti (obraz powstający poprzez usuwanie brudu), ale i poprzez niekonwencjonalne wykorzystanie powszechnych mediów jak plakat, reklama w prasie, reklama radiowa, czy telewizyjna. Ważne, aby nie pozwolić na poddanie się schematom.



[1] Natalia Hatalska, Niestandardowe formy promocji, ’Marketing i rynek’, 2002/11, s. 7-12.

[2] http://hatalska.com/slangoskop/, 30.05.3013