Sposoby pomiaru działań marketingowych

Współczesny marketing bezpośredni opiera się na kontakcie z indywidualnym klientem za pomocą tworzonych na podstawie informacji pochodzących z bazy danych strategii oraz działań marketingowych. Podejmowane przez każdą firmę działania marketingowe mogą, choć nie zawsze okazują się skuteczne. Aby przekonać się o tym, czy podjęte działania przyniosły oczekiwane rezultaty i w przyszłości uniknąć popełnionych w toku jednej kampanii błędów, niezbędną czynnością staje się sprawdzenie osiągniętych rezultatów. Dzięki dokładnym pomiarom można sprawdzić, w jakim stopniu poszczególne inwestycje marketingowe się zwróciły, co pozwala na podejmowanie skuteczniejszych decyzji w przyszłości.
W jaki sposób można dokonać pomiaru działań marketingowych?
We współczesnym marketingu bezpośrednim stosuje się wiele różnych metod pomiaru działań marketingowych oraz analizy zgromadzonych danych. Każda z metod ma swoje słabe i mocne strony, każda wymaga również zgromadzenia szczegółowych informacji i dokładnej ich analizy.
Za jedną z dokładniejszych metod uważana jest metoda pomiaru bezpośredniego. Jej dokładność jest wynikiem przypisywania dochodów do poszczególnych inwestycji, dzięki czemu informacje na temat rentowności konkretnej akcji marketingowej są jasne i precyzyjne.
Inną, chętnie wykorzystywaną metodą pomiaru działań marketingowych jest metoda testowania kontrolowanego. Metoda ta polega przede wszystkim na przeprowadzeniu testów na wybranej grupie klientów przedsiębiorstwa. Daną akcję przeprowadza się wśród grupy wybranych klientów, a następnie porównuje się jej efekty, zestawiając wyniki sprzedaży z przychodami odniesionymi dzięki tym klientom, wśród których takiej akcji nie przeprowadzono. Aby wyniki badań przeprowadzonych za pomocą tej metody były prawdziwe i przydatne w dalszej działalności firmy, niezbędna jest przede wszystkim staranna selekcja związana z wyborem tzw. grupy kontrolnej oraz grupy testowej.
Inną popularną wśród przedsiębiorców metodą pomiaru działań marketingowych jest analiza „przed” i „po”, w której wyniki sprzedaży sprawdza się dwukrotnie: raz przed akcją, a drugi raz po jej zakończeniu. Dzięki tej metodzie można wyraźnie zaobserwować zachowania i reakcje klientów, do których skierowana była dana akcja marketingowa.