Brief, czyli streszczenie strategii reklamowej

Każda reklama wymaga starannego przygotowania, zaś opracowanie skutecznej strategii reklamowej to podstawa sukcesu. Aby ułatwić sobie to zadanie pracownicy agencji reklamowych sporządzają krótkie streszczenia tej strategii. Streszczenie strategii reklamowej znane jest pod nieco tajemniczym terminem „brief” i zazwyczaj opiera się na spisie głównych założeń opracowywanej strategii. Takie streszczenie staje się następnie punktem wyjściowym, na podstawie którego swą pracę rozpoczynają autorzy tekstów i graficy.
Brief jako streszczenie strategii reklamowej składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest wprowadzenie, w którym najważniejsza jest charakterystyka marki oraz opis jej dotychczasowej reklamy. W takim wprowadzeniu muszą się również znaleźć informacje na temat konkurencji, nie może tu zabraknąć i opisu rynku z uwzględnieniem pozycji, jaką zajmuje na nim dana marka.
W streszczeniu uwzględnia się również informacje na temat docelowej grupy odbiorców. Ważna jest tu znajomość grupy docelowej i wiedza na temat ich przyzwyczajeń oraz zachowań rynkowych.


Brief jest również miejscem, w którym powinien znaleźć się ściśle sprecyzowany cel reklamy. Jasne określenie celów nie tylko ułatwia pracę nad strategią reklamową, ale zwiększa szansę na jej sukces. Oprócz wymienionych już elementów w streszczeniu warto umieścić informacje na temat opinii konsumentów na temat reklamowanego produktu oraz wyniki testów. Informacje te z pewnością okażą się przydatne. Ponieważ brief jest punktem wyjściowym do pracy tekściarzy i grafików, koniecznie trzeba w nim umieścić sugestie i wskazówki wykonawcze. Wskazówki te powinny dotyczyć przede wszystkim tych rozwiązań, które mogą być zastosowane w danej reklamie oraz i tych, których ze względu na specyfikę produktu lub grupy docelowej lepiej unikać. Cennymi informacjami zawartymi w streszczeniu strategii reklamowej są również informacje dotyczące tego, w jakiś środkach przekazu ma się pojawić dana reklama.
Ostatnim elementem takiego streszczenia jest ocena skuteczności, w której spisuje się informacje na temat narzędzi wykorzystywanych w późniejszym czasie w celu zbadania i ocenienia skuteczności reklamy.