Jak przygotować projekt nadruku

Zamawiając gadżety reklamowe chcemy, aby złożone przez nas zamówienie, przebiegło sprawnie, a produkt końcowy zawierający nasze logo lub hasło reklamowe prezentował się świetnie promując naszą markę.

Wybraliśmy produkt, przesłaliśmy materiały graficzne w wersji wektorowej, a tu nieoczekiwanie otrzymujemy e-mail od grafika z uwagami, że projekt jest niewłaściwy albo nadruk będzie mało widoczny itp. Poniżej opisaliśmy kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę, aby efekt końcowy oczarował naszego Klienta.

 

Odpowiednie wymiary projektu

Nasz nadruk powinien być dostosowany do powierzchni nadruku artykułu reklamowego. Na jednych produktach łatwiej umieszcza się podłużne nadruki (np. długopisy, ołówki, linijki), natomiast inne nadruki idealnie nadają się na projekty bardziej kwadratowe (np. antystresy).

Na powyższym zdjęciu pokazano, że długie napisy, strony WWW itp. dużo lepiej prezentują się np. na długopisach niż na piłeczkach antystresowych.

Na drugim zdjęciu na tych samych produktach umieszczono projekt bardziej kwadratowy i sytuację mamy odmienną. Na długopisie logotyp jest drobny i przez to mało czytelny. Natomiast piłeczka antystresowawa prezentuje się znakomicie.

 

Odpowiednie dobranie kolorystyki

Kolejną cechą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest kolorystyka naszego projektu. Powinna być dobrana do koloru gadżetu reklamowego, na który ją nanosimy. W zależności jaki efekt chcemy osiągnąć nadruk powinien być subtelny lub rzucający się w oczy.

Na powyższym zdjęciu logotyp po prawej stronie jest dobrze widoczny, dobrze kontrastuje z podłożem. Nadruk po lewej stronie jest mniej widoczny, a przez to nie spełnia swojego zadania.

W przypadku, gdy nasz produkt reklamowy jest elegancki, w dobrym tonie byłoby gdyby nasze znakowanie nie rzucało się w oczy. Subtelny, mniejszy nadruk nie popsuje efektu ekskluzywności artykułu, a informacja o naszej firmie będzie przekazana.

Decydując o ilości kolorów w projekcie nie powinniśmy zapominać o czynniku ekonomicznym. Im większa liczba kolorów w nadruku, tym koszt znakowania jest wyższy. Jeśli mamy ograniczony budżet możemy wykorzystać np. kolor podłoża.

Na rysunku powyżej przedstawiona jest flaga Polski składająca się z trzech kolorów: białego, czerwonego i czarnego konturu. Drukując taki projekt np. na czerwonym parasolu możemy ograniczyć kolory do jednego wykorzystując tło i zamieniając kolor konturu na biały.

 

Jak właściwie zapisać projekt

Kiedy już zaprojektujemy nasz nadruk, dostosujemy jego wymiary i kolorystykę do powierzchni, ostatnią rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest odpowiednie zapisanie naszego dzieła.

Pamiętajmy o tym, że wszystkie czcionki naszego projektu powinny być przekształcone w krzywe. To częsty problem. Nie zawsze osoba projektująca nadruk ma zainstalowane te same czcionki, które posiada grafik w drukarni. Mimo, iż projekt w naszym komputerze wyświetla się poprawnie, bez zamiany na krzywe, w innym komputerze może zupełnie ulec zniekształceniu.  Jeśli drukarnia nie posiada takich samych czcionek jak my to przy otwieraniu projektu wyświetli się komunikat o braku czcionki wykorzystanej w pliku.

Aby zaradzić temu problemowi, każdy napis powinien być zamieniony na krzywe lub razem z projektem powinniśmy przesyłać również wszystkie pliki czcionek, które zostały w nim użyte.

Inny problem może stanowić paleta barw. Wszystkie kolory projektu powinny być podane w palecie PANTONE.

Jeśli  w naszym projekcie wykorzystano paletę RGB lub CMYK możemy łatwo zamienić je na PANTONE korzystając z biblioteki palet kolorów.

Stosując się do powyższych zasad stworzymy projekt, który świetnie będzie pasował do wybranego artykułu reklamowego, realizacja zamówienia przebiegnie sprawnie, a ostateczny efekt, czyli gadżet reklamowy z nadrukiem oczaruje Klienta, który będzie pamiętał o nas przy kolejnym zamówieniu.