Atrakcyjne logo to podstawa reklamy

Skuteczność reklamy w dużej mierze zależy od tego, jaka albo czy w ogóle dana marka jest kojarzona. Dlatego też warto zainwestować w profesjonalnie wykonane logo. Logo to nie tylko niewielka grafika, to swego rodzaju wizytówka firmy. Jeśli logo ma spełniać swoją funkcję, powinno być jak najbardziej zrozumiałe i łatwe do zapamiętania. Logo to element reklamy, który ma przede wszystkim oddziaływać na podświadomość odbiorcy.

Jakie właściwie powinno być dobre logo, jeśli ma stanowić efektywna reklamę dla danego przedsiębiorstwa? Przede wszystkim jedyne w swoim rodzaju! Logo powinno być unikatowe. Absolutnie nie może być podobne do innych grafik tego typu. Kolejną kwestią jest styl graficzny – powinien pasować do filozofii marki. Przykładem może być Swoosh, ponadczasowe logo marki Nike, które mimo swej prostoty wyraża dynamizm.

Zasadniczo logo powinno być jak najprostsze. Zdecydowanie należy zrezygnować z wszelkich drobnych detali, które tylko zaburzają odbiór symbolu. Prosty projekt logo jest nie tylko uniwersalny, ale także ponadczasowy. To ważne. Dlatego też warto już na etapie projektowania logo zastanowić się nad tym, czy będzie ono tak samo wartościowe pod względem wizerunkowych i komunikacyjnym np. za dwadzieścia lat. Przykładami logo, które od dawna pozostają w dużej mierze niezmienne są symbole takich marek jak Nike, Coca-Cola, McDonalds, Mercedes, Chanel itd.

Na podstawie wymienionych przykładów możemy stwierdzić, że znak towarowy powinien być prosty, czytelny. To oznacza, że w pewien sposób trzeba zawęzić ilość komunikatów danego logo. A jak wygląda kwestia zmiany logo na przestrzeni czasów? Przykładem grafiki, która uległa pewnym zmianom, jest słynne logo Coca-coli. Początkowo logo tworzył jedynie napis wykonany drukowanymi literami. W roku 1990 zmieniono krój liter. Na przestrzeni czasu wprowadzano wprawdzie kolejne zmiany, ale były one na tyle niewielkie, że nigdy nie spowodowało to problemu ze zidentyfikowaniem produktu oznaczonego danym logo. Decydując się na proste logo, pozbawione elementów ozdobnych i licznych drobnych detali, możemy liczyć na to, że ewentualne przyszłe ingerencje w logo nie będą wpływać na jego przekaz i aktualność.

Już na etapie projektu logo należy zwrócić uwagę na to, jak będzie się ono prezentować po wydrukowaniu. W celach reklamowych logo drukuje się różnych formatach – powinno ono wyglądać ta samo efektownie na małym formacie, jak i na bilbordzie. Logo powinno także dobrze prezentować się w wersji jednokolorowej, m.in. czarnej na jasnym tle.

Jeden komentarz

  1. Pola 25 czerwca 2015