Marketing usług bankowych

Marketing to działalność podmiotów gospodarczych, która ma na celu stwierdzenie jakie są potrzeby rynku i późniejsze dostosowanie się do nich, czyli innymi słowami wpływanie na popyt i podaż na rynku, biorąc pod uwagę profil docelowego klienta – jego oczekiwania co do produktu i cechy, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie. To klient weryfikuje obraną strategię marketingową podmiotu gospodarczego, w tym wypadku marketingu usług bankowych. Trzeba pamiętać, że rynek usług bankowych jest zmienny, a wymagania w każdej z osobna grupie społecznej różnią się. Nieodpowiednie dobranie narzędzi w ramach marketingu usług bankowych może doprowadzić do spadku wolumeny sprzedaży produktów, a w konsekwencji, do weryfikacji założonej strategii.

Weryfikacja może doprowadzić do znalezienia nowej niszy na rynku, do podjęcia działań mających poprawić wizerunek banku na rynku, albo do zmian systemowych w ramach działu zajmującego się marketingiem.

Trzeba pamiętać, że rynek usług bankowych jest ściśle uregulowany normami prawnymi, a nadzór sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Z tego względu przejrzyste i uczciwe metody prowadzenia marketingu usług bankowych, jak i same produkty bankowe opłacają się w długoterminowym okresie czasu, powodując wzrost wartości marki banku, poprzez zwiększone zaufanie stałych klientów, jak i łatwiejsze zdobywanie nowych.

Polska literatura w zakresie marketingu usług bankowych jest dużo uboższa w tytuły, z których można czerpać wiedzę na ten temat, żeby poszerzyć i zweryfikować swoje informacje warto sięgnąć po zagraniczne tytuły.

Na marketing usług bankowych składa się reklama, promocja sprzedaży, które to są podstawowym filarem tej kategorii działań, niezwykle ważna jest również odpowiednia atmosfera, mająca pozytywne konotacje, być może kluczowym elementem jest pozycjonowanie, które odbywa się przez wiele kanałów informacyjnych, powoduje to, że oferta może dotrzeć do znacznie większej ilości odbiorców.