Realizacja na wczoraj

Współpracując z agencjami reklamowymi bardzo często spotykamy się z prośbą o ekspresową realizację zamówienia. Wszystko ma być gotowe „na już”. Klienci często nie zdają sobie sprawy jak wygląda cały procedura tworzenia produktu z nadrukiem. Często wyobrażają sobie, że jego wymarzony gadżet reklamowy w chwili zamówienia leży już nadrukowany w magazynie i wystarczy zapakować go do pudełka i wysłać. Niestety tak pięknie nie jest. Realizacja zamówienia składa się z kilku następujących po sobie etapów. Każdy z nich zajmuje określony czas i mimo, że dla Klienta jesteśmy gotowi zrobić prawie wszystko nie da się pewnych rzeczy przyspieszyć. Poniżej kilka przydatnych informacji, dzięki którym nasze zamówienie przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnych komplikacji.

Dużo gadżetów – trudny wybór

Jednym z przyczyn dłuższej realizacji zamówienia jest niezdecydowanie Klienta. Zgłaszając się do agencji reklamowej nie ma on przygotowanego planu promocji. Nie wie czego właściwie szuka, jaki ma budżet i w ogóle jaki jest cel całego przedsięwzięcia.  W takim przypadku najważniejsze, aby przeprowadzić z nim szczegółowy wywiad. Zebranie kluczowych informacji o planowanym „evencie” lub promocji ułatwi dobór odpowiednich artykułów, które przypadną Klientowi do gustu. Trzeba zwrócić uwagę, a by nie zasypać Klienta zbyt dużą ilością propozycji. Od nadmiaru możliwości Klient może dostać „zawrotu głowy” co sprawi, że podjęcie decyzji będzie przeciągał w czasie lub kilkukrotnie zmieni zdanie. Najlepiej przygotować kilka różnych produktów i wyczuć, który dla Klienta jest odpowiedni.

Wizualizacja – zły projekt i poprawki w nieskończoność

Gdy już ostatecznie wybierzemy produkt pozostaje kwestia nadruku. Tu częstym problemem są materiały graficzne niezbędne do przygotowania wizualizacji. Klienci często nie znają się na formatach plików, wersjach oprogramowania. Nie wiedzą co to jest grafika wektorowa. Wytłumaczenie całego zagadnienia spada na handlowca, od którego zależy w jaki sposób wyjaśni Klientowi co jest niezbędne do wykonania projektu znakowania. W przypadku, gdy nasz Klient jest laikiem komputerowym często lepiej poprosić o kontakt do jego informatyka lub osoby projektującej logotyp. Dzięki temu szybciej uzyskamy odpowiednie materiały i będziemy mogli przystąpić do tworzenia wizualizacji. Pamiętajmy przy tym o zebraniu podstawowych informacji o tym gdzie Klient chce umieścić logotyp, jakiej ma być wielkości i kolorze. To uchroni nas przed tworzeniem kilkunastu poprawek projektu nadruku. Każda zmiana to cenne minuty czy nawet godziny. Nasi klienci często odpowiadają, po kilku godzinach lub na drugi dzień. W takim przypadku trzy, cztery poprawki mogą zabrać nam nawet kilka dni co uniemożliwi realizację zamówienia w terminie.

Drukowanie całej partii

Mamy wybrany produkt, zaakceptowany nadruk. Pozornie nic już nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć drukowanie całej partii artykułów. Niestety nie jest tak łatwo. Na drukarni produkcja traw niemal non stop i zanim zaczniemy znakowanie naszego zamówienia, należy zakończyć produkcję wcześniejszych czekających w kolejce. W zależności od „obłożenia” danej maszyny może to potrwać od jednego do kilku dni. Dodatkowym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przy określaniu terminu realizacji jest wielkość zamówionej partii materiałów. Wydajność maszyny jest ograniczona. Przy dużych zamówieniach rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy sztuk produkcje może trwać kilka tygodni.

Pakowanie i wysyłka

Ostatnim etapem realizacji zamówienia jest transport gadżetów do Klienta. Pakowanie w przypadku niektórych produktów jest dość czasochłonne (np. składnia koszulek reklamowych czy koców, pakowanie w woreczki foliowe itp.) i nie raz zajmuje tyle samo czasu co sam nadruk. Przesyłka kurierska standardowo na terenie kraju zajmuje 24 godziny. Pamiętajmy jednak o świętach i weekendach podczas, których kurierzy nie dostarczają przesyłek standardowych. Dostawa w takie dni wiąże się z dodatkową opłatą lub w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwa.

2 komentarze

  1. Jaro - Simple Frame 24 września 2013
  2. Pabonk 20 kwietnia 2017